Aktuality Cyklisti Cyklistika Horská cyklistika Náš výber Súťaže

Čierna labuť v praxi alebo rok 2020 očami výkonnostného cyklistu

Ak niekto doteraz nepoznal význam slovného spojenia čierna labuť, tak rok 2020 mu dal dostatočnú príležitosť pochopiť, čo to znamená. Tento pojem prvýkrát spomenul ekonóm Nassim Nicholas Taleb vo svojom rovnomennom bestselleri: Čierna labuť: Následky vysoko neočakávaných udalostí. Nuž, možno konštatovať, že v roku 2020 preletela okolo celej Zeme jedna veľká čierna labuť, a tento jej prelet doslova obrátil svet hore nohami. Na sklonku roku 2019, alebo ešte v januári 2020 by asi nikto nepredpokladal, čo sa napokon bude diať. Ale poďme pekne po poriadku…

20. január

Naháňam sa s vetrom na rakúskych rovinách, a snažím sa využiť priaznivé počasie na najazdenie základných kilometrov pred sezónou. Vo februári sa chystáme s FC teamom na sústredenie, takže ak nechcem zaostávať, tak bez poctivej a systematickej prípravy to nepôjde.

20. február

V obedňajších hodinách si vychutnávam kávu, koláčik a slnečné lúče na španielskej Mallorce, kde sme s kolegami na tímovom sústredení. Ja mám dnes regeneračný deň, ale už premýšľam o ďalších tréningoch, kde sa spoločne s tímovými kolegami vyberieme aj do kopcov. Takisto už na sústredení diskutujeme o plánoch na nadchádzajúcu sezónu a načrtávame približný pretekový program.

20. marec

Veci nabrali za posledné dva týždne zaujímavý smer, taký, aký som v žiadnom prípade nepredpokladal. Okrem toho, že si pomaly začínam zvykať na homeoffice (ten ktorý mal pôvodne skončiť koncom marca), tak prehodnocujem aj celkové fungovanie z perspektívy riadenia tréningu a pohľadu na sezónu. Stále žijem v predstave, že najneskôr koncom apríla sa vidíme na štartovej čiare. Moje myšlienkové pochody sú zhruba takéto: „Je síce teraz medzi nami nejaký vírus, ale také zlé to hádam nebude a čoskoro budeme fungovať normálne…“

20. apríl

Apríl takmer za nami, kvarteto pretekov už malo byť v nohách, ale namiesto toho smutne sledujeme, ako všetky pretekové akcie presúvajú svoje termíny (v tom lepšom prípade), alebo ich rovno rušia. Všade zúri zákaz vychádzania a obmedzenia sú mimoriadne tvrdé. Začínam si uvedomovať, že nás čaká vskutku špeciálna sezóna, a prepadajú ma aj úvahy, že možno tento rok žiadne preteky nebudú…Sledujúc situáciu naokolo som však rád, že cyklistika je outdoorový šport, a že na ten bike môžem ísť hlavu predsa len vyvetrať, lebo inak by to so mnou bolo doma veľmi ťažké. 

20. máj

Dnes poriadne tvrdý tréning na mojom obľúbenom lokálnom kopci – Mojtíne. Intenzita sa zvyšuje, nakoľko už v kuloároch prenikajú šumy o prvých pretekoch…to sa však netýka Slovenska, ale našich českých susedov. No veď nevadí, hlavne nech už pretekáme. Cyklistiku mám rád, tréning tiež, ale preteky sú to pravé korenie, ktoré mi dodávajú motiváciu. Snáď sa veci nepokašlú, a tá sezóna v júni naozaj začne…

Takto stručne by som zhrnul prvých päť mesiacov roku 2020. Predsa len sme sa napokon dočkali, a moje čierne predstavy o tom, že žiadne preteky nebudú sa našťastie nevyplnili. Preto sa druhý júnový víkend spoločne s kolegami znova staviame na štartovú čiaru, no tentokrát ide o naozaj drsný  začiatok sezóny – na pretekoch NOVA CUP v českej Sázave. Konkurencia je doslova špičková, mená ako Cink, Hynek, Stošek, Škarnitzl či Višňovský sú skrátka súčasťou svetovej elity. Prvé preteky sezóny sú vždy bolestivé a dnes to nebolo inak, ale pocit po pretekoch bol dnes mimoriadne príjemný…my sme fakt pretekali!

Naše brázdenie po zemi českej týmto výletom zďaleka neskončilo – na podujatiach českej maratónskej série Kolo pro život (správne čítaj „kolo o život“) štartujeme na českej priehrade Orlík, v Beroune, a napokon aj kúsok za hranicami v Holešove na legendárnom Drásalovi. Konkrétne Orlík bude jednou z mojich najkrajších spomienok na rok 2020, keďže som tam zvíťazil v kategórií do 29 rokov a dres FC som tak ukázal svetu z najvyššieho stupienka. Uprostred leta sme sa vydali do Jeseníkov na ďalší NOVA CUP konajúci sa v stredisku Dolní Morava. Aj spomienka na tieto preteky je veľmi pozitívna, a pri pohľade na fotku z bedne je ľahké pochopiť prečo.

Related posts

Pretek: XCO UCI C1 Turčianske Teplice

Daniel Drga

Pretek: Beskidy MTB Trophy Sczyrk Poľsko

Daniel Drga

Pretek: NOVA Cup Dolní Morava

Daniel Drga

Zanechať komentár